VšĮ „Prienai“

Prienuose paminėtos Europos kultūros paveldo dienos

„Kultūros paveldas: ryšiai, įtakos, keliai“ – šių metų Europos kultūros paveldo dienų tema. Kiekvieną rugsėjį Europoje minimos kultūros paveldo dienos renginiai vyko ir Prienų rajone.

Rugsėjo 6-15 d. Prienų krašto muziejus kvietė aplankyti Kėdainių krašto muziejaus parodą „Myro ješiva Kėdainiuose 1940 m.: stebuklingo išsigelbėjimo istorija“. Paroda pasakojamas ilgas bei sudėtingas beveik trijų šimtų Myro ješivos studentų ir dėstytojų išsigelbėjimo kelias, o Kėdainiai prieš pat Antrąjį pasaulinį karą trumpam tapo šios vienos žymiausių judaizmo dvasinės akademijos buveine ir prieglobsčiu.

Rugsėjo 8 d. Beržyno parke vyko teatralizuota ekskursija „Prienų karinis miestelis: meilė, košė ir taika“: 1937 metais gegužės 28 d. Marytė Bendoriūtė gauna laišką iš savo mylimojo - eilinio pėstininko Vinco, tarnaujančio 5-ąjame Kęstučio pėstininkų pulke Prienuose. Vincelis visada jos pasiilgęs ir, kai tik susitinka su Maryte, pasitinka ją ne tuščiomis - tai apelsiną iš kišenės, tai vynuogių kekę iš užančio traukia.

Marytė ekskursijos dalyvius vedžioja po Prienų karinį miestelį. Ekskursijos metu ji pasakojo, kad kareivinėse yra 18 pastatų (12 iš jų - mūriniai), o tuomet, kai karinis miestelis veikė, kiekvienas iš jų turėjo savo paskirtį - buvo komendantūra (dabar tai Prienų Šeimos klinika), kalvė, arklidės, ginklų sandėlis, valgykla ir netgi klubas, kuriame kariai žiūrėdavo ir filmus. Apėjome visus pastatus, pasiklausėme Marytės istorijos, pamatėme Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio paminklo buvimo vietą ir netgi sužinojome įdomų faktą, jog vienas karinio miestelio pastatų išsiskiria iš kitų ir yra vienintelis toks Lietuvoje - turi baltus įspūdingus apvadus. Marytės pasakojimas nutrūko ties 1940 m., kai LDK Kęstučio pulkas kaip karinis vienetas buvo likviduotas, o jam priklausę karininkai ir kareiviai buvo išblaškyti, nemažai jų atsidūrė tremtyje.

Po ekskursijos, vaišindamiesi kava dalyviai turėjo galimybę atsakyti į gidės Rūtos Rūtės užduotus klausimus ir gauti suvenyrinius Europos kultūros paveldo dienų prizus. Dėkojame ekskursijos dalyviams, nepagailėjusiems savo laiko ir peržengusiems namų slenkstį, kad pasinertų į mus supančios istorijos gelmes.

Atsiliepimai

Komentuoti